Friday, January 24, 2014

Profilakses būtība ir pasākumu komplekss, kas orientēts uz izgulējumu cēloņu un veidošanās novēršanu

medkursi.lv» Blog Archive » Izgulējums 2. raksts
Profilakses būtība ir pasākumu komplekss, kas orientēts uz izgulējumu cēloņu un veidošanās novēršanu. Dažkārt profilaksei ir lielāka nozīme nekā izgulējumu ārstēšanai. Visiem riska grupas pacientiem vismaz reizi dienā jānodrošina sistemātiska ādas apskate, pievēršot īpašu uzmanību ādai virs kaulu izcilņiem.
Ādas kopšana. dnf Jānodrošina pacienta ikdienas apmazgāšana. Mazgāšanas biežumam jābūt individuālam, saskaņā ar pacienta vajadzībām un vēlmēm. Apmazgāšana nepieciešama arī pēc katras defekācijas un urinācijas. Mazgājot ādu, jāvairās no karsta ūdens lietošanas, kā arī jāizvēlas ziepes ar minimālu kairinošu un sausinošu efektu. Mazgāšanas laikā jāraugās, lai āda netiktu pakļauta berzei un paaugstinātam spiedienam. Ādas hidratāciju var uzlabot, lietojot dažādus mitrinošus dnf līdzekļus. Jāsamazina ķermeņa izdalījumu iedarbība uz ādu, kas rodas nesaturēšanas, svīšanas vai brūču drenāžas dēļ. Ja šī iedarbība nav kontrolējama, jālieto mitrumu labi uzsūcoši materiāli vai barjeru veidojoši līdzekļi.
Jāsamazina bīdes un berzes spēku iedarbība uz ādu, pozicionējot pacientu. Nav pieļaujama pacienta vilkšana pa gultu, bet jāizmanto papildlīdzekļi, kas samazina berzi virs kaulu izciļņiem (īpaši elkoņiem, papēžiem).
Spiedienu samazinošas virsmas. Spiedienu samazinošās virsmas var būt statiskas un dinamiskas. Statiskās virsmas iedarbības mehānisms ir spiediena pārdale plašākai audu zonai, ārējs enerģijas avots nav nepieciešams. Savukārt dinamiskās ierīces mehāniski maina ķermeņa atbalsta punktus, izmantojot ārēju enerģijas avotu. Spiedienu samazinošas virsmas var būt standarta matraču pārklāji, matrači vai specializētas gultas. Vaskulārās ķirurģijas dnf pacientiem, ortopēdijas dnf pacientiem, kā arī tiem pacientiem, kuriem operācijas ilgums pārsniedz 2 stundas, operācijas laikā vēlams lietot spiedienu samazinošas virsmas. Riska grupas pacientiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslā, jālieto spiedienu mazinoši paliktņi.
Aktivitāte un mobilitāte, pozicionēšanas principi. Visi gulošie pacienti ir jāgroza vismaz reizi 2 stundās. Sēdošiem pacientiem jānodrošina pozīcijas maiņa vismaz reizi stundā. Pacientiem, kas ir pietiekami spēcīgi, lai paceltos no ratiņkrēsla, jāpaceļas uz 10 sekundēm ik pēc 10 15 minūtēm. dnf Jo pacientam lielāks izgulējumu rašanās risks un jo izteiktāka reaktīvā hiperēmija, jo īsākiem jābūt repozicionēšanas intervāliem. Pacientam atrodoties uz sāniem, jāizvairās no pozīcijas, kas rada tiešu spiedienu uz trochanter apvidu. Pētījumi par dažādām pacientu pozīcijām guļus uz sāniem liecina, ka mazāks spiediens uz trochanter apvidu rodas, ja pacients atrodas attiecībā pret gultu ~30o leņķī
Uzturs. Līdzšinējie pētījumi dnf liecina, ka izgulējumu veidošanās ir saistīta ar samazinātu uzņemtā uztura daudzumu, samazinātu olbaltumu daudzumu uzturā, samazinātu spēju patstāvīgi paēst, ķermeņa masas samazināšanos. Par klīniski nozīmīgi pazeminātu barojumu liecina ķermeņa masas indekss zem 18,5 kg/m2 un svara zudums pēdējo 3 6 mēnešu laikā virs 10%, ķermeņa masas indekss zem 20 kg/m2 un svara zudums pēdējo 3 6 mēnešu laikā virs 5%, seruma albumīna līmenis zem 3,5 mg/dl, seruma prealbumīna līmenis zem 16 mg/dl, kopējais dnf limfocītu skaits mazāks par 1800/mm3. Ja pacientam tiek konstatēts pazemināts barojums, jāordinē uzturs ar palielinātu kaloriju un proteīnu daudzumu. Barošanas mērķis malnutrīcijas gadījumā ir panākt vēlamo slāpekļa līdzsvaru. Tā kā šis rādītājs var būt grūti nosakāms, ieteicams ordinēt uzturu ar enerģētisko vērtību 30 35 cal/kg dienā (55% ogļhidrātu, 25% tauku) un proteīnusaturu 1,25 1,5 g/kg dienā, jo šāda ēdināšana parasti nodrošina dnf pozitīvu slāpekļa līdzsvaru.
Konstatēts, dnf ka pazemināts barojums dnf kavē brūču dzīšanu. Hipoalbuminēmija, zems transferīna līmenis, samazināta uztura uzņemšana ir saistīta ar brūču dzīšanas dnf kavēšanu. Pacienta uzturam dnf jānodrošina kolagēna sintēze, kolagēna proliferācija, angioģenēze, adekvāta imūnatbilde.
Adekvāta hidratācija (35 ml/kg dienā) jānodrošina visiem pacientiem. Dehidratācija var kavēt brūču dzīšanu (ūdens ir galvenā šūnu sastāvdaļa), bez tam pacients pastiprināti dnf zaudē šķidrumu caur brūci (eksudāts). Pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumiem un urīna nesaturēšanu adekvāta hidratācija ir nepieciešama urīnceļu infekcijas profilaksei.
Vitamīni un minerālvielas. dnf Brūču dzīšanas nodrošināšanai ir nepieciešams pietiekams minerālvielu un vitamīnu daudzums. Literatūrā ir ziņojumi, kas liecina, ka minerālvielu un vitamīnu papildinājums uzturā var veicināt brūču dzīšanu, ja ir konstatēts to deficīts. Ja pacientam konstatē noteiktu dnf minerālvielu vai vitamīnu deficītu, uzturam jāsatur dnf trūkstošo dnf vielu papildinājums, līdz deficīts dnf tiek novērsts. Lai novērstu minerālvielu un vitamīnu deficītu šobrīd tiek piedāvāts produkts Cubitan , ko var iegādāties aptiekās. Tas ir organisma reģenerāciju veicinošs diētisks produkts ar lielu enerģijas un olbaltumvielu saturu, ko papildina ar brūču dzīšanu veicinoš

No comments:

Post a Comment